15.7. 2022

Tropikal ve yıldız astrolojisi

Temel kişisel özelliklerinizi gösteren doğum haritanızı hesapladığınız ve size uymadığına şaşırdığınız oldu mu? Belki de doğum haritanızın hesaplama sistemini değiştirmenin zamanı gelmiştir. Yıldız astrolojisine hoş geldiniz!

Tropikal ve yıldız astrolojisi

Uzun lafın kısası, tropikal ve yıldız astrolojisi arasındaki esas fikir ayrılığı, Koç burcunun birinci derecesinde gerçekleşen bir astrolojik yılın başlangıcında yatmaktadır. Tropikal zodyak, ilk bahar günü olan 21 Mart'ta belirlenen bir astrolojik yılın başlangıcının sabit tarihi sebebiyle hareketli bir zodyaktır. Ancak, ilk bahar günü Koç'un birinci derecesi ile son 1700 yıldır kesişmiyor. Astrolojik yılın ilk günü sabit bir gün olmadığı için yıldız sistemi kararlı ve daha isabetlidir ve her zaman Koç'un birinci derecesinde gerçekleşir.

12 Zodyak burcunun her biri, birlikte doğum haritalarının çemberini veren 30 dereceye sahiptir. Anlattığımız iki sistem arasındaki farktan dolayı her 72 yılda bir, yıldız ve tropikal burç arasında 1 derecelik bir kayma olur. Fakat bu değişim doğum haritanızı nasıl etkiler? Gezegenlerinizden bazıları aslında tropikal yıldız haritanızın gösterdiğinden farklı bir zodyak burcunda. Bu, bazı kişisel yönlerinizin doğum haritanızın önerdiği ile çakışabileceği anlamına gelir. Örneğin, Merkür'ü Koç'ta olan, öz güveni düşük, utangaç bir insanı ele alalım. Merkür zeka ile ilgilidir, aynı zamanda başkalarıyla iletişim ile de ilgilidir, bu nedenle Koç'taki Merkür kendinden emin, konuşkan bir kişiyi düşündürecektir. Ancak yıldız sistemi kullanılarak hesaplanan doğum haritasına bakıldığında, Merkür Balık'ta görünüyor, ki Merkür Balık'ta, zayıf bir iletişim tarzı olan utangaç bir kişiyi gösterdiğinden bu kesinlikle daha uygun olacaktır.

Belki de yıldız astrolojisinin bazen Akrep ve Yay arasına yerleştirdiği, 29 Kasım ve 17 Aralık tarihleri arasında olan 13. Burç Ophiuchus'u (Yılan'ı) duymuşsunuzdur. Bu burçta doğan bir kişinin çok çekici ve arkadaş canlısı olduğu ancak oldukça manipülatif olma eğiliminde olduğu söylenir.

Yıldız astrolojisiyle ilgilenmek için Yılan burcunda doğmuş olmak zorunda değilsiniz çünkü yıldız astrolojisinin size tropikal doğum haritanız tarafından gösterilmeyecek olan bazı yönlerinizi göstermesi ve aktarması oldukça olasıdır.