3.6. 2020

Refleksoloji - bir ayak masajından daha fazlası

Hiç iyi bir ayak masajı yaptırdıysanız, vücudunuzu ve zihninizi ne kadar rahatlatabileceğini kesinlikle biliyorsunuzdur. Bunun olmasının ana nedeni refleksoloji ile açıklanabilir. Bu uygulama, gerginlik, ağrı ve diğer hoş olmayan duyguları serbest bırakmak için ayağın alt kısmındaki belirli noktalara ve genellikle avuç içi ve kulaklara baskı uygulamakla ilgilidir.

Refleksoloji - bir ayak masajından daha fazlası

Geleneksel Çin tıbbında köklenen refleksoloji, bin yıllık bir geçmişi olan bir tıbbi sistem olan geleneksel Çin tıbbının iyileştirici yöntemlerinden birine aittir. İlkelerine göre, her birimizin vücudunun içinde Qi'nin enerjisi akmaktadır. Stres altındayken veya herhangi bir olumsuz duyguya maruz kaldığımızda, Qi bazı yerlerde bloke olur ve bu da sağlık komplikasyonlarına neden olur.

Neyse ki, bu tıkanıklıkları refleksoloji kullanarak serbest bırakmak mümkündür. Ayaklarımızda noktalar vardır ve her biri farklı bir vücut kısmına bağlıdır. Sıkıştırılmalarıyla, bloke edilen enerjinin salınması gerçekleşir, böylece kas-iskelet sistemi, ruh veya iç organ ile ilgili olsun, tüm sorunu düzeltir.

Refleksoloji ile düzeltilen en yaygın problemler nelerdir? Bilginin her zamankinden daha hızlı yayıldığı kaotik bir zamanda yaşıyoruz. Bu nedenle, birçoğumuz, iş, sağlık veya ilişkiler olsun, hayatımızın çeşitli yönlerinde doğal olarak baskı hissetmekte. İnsanların refleksolojiye dönmelerinin ana nedeninin stres giderici olması şaşırtıcı değildir. Bu duygular öncelikle solar pleksusa bağlıdır ve ona bağlı refleks noktası, başparmağın altındaki eklemler ve küçük parmak arasında ortada bulunur.

Ancak, stres sadece zihinsel olarak ifade edilmez. Uzun vadede, baş ağrısı ve migren şeklinde de fiziksel olarak ortaya çıkabilir. Kafanız o kadar yüklendi ki, bedeniniz düşünce süreçlerini bildiği tek şekilde durdurmaya çalışıyor – buda acı. Başparmağın ve işaret parmağının kemikleri arasındaki ayağın üst kısmından çukurdaki noktaya basarak migrenlerden rahatlayabilirsiniz.

Bununla birlikte, sağlık komplikasyonlarının sadece stresle ilgili olması gerekmez. Sindirim sorunları ile ilgilenen insan sayısı çok fazladır; bu yüzden refleksolojinin bu konuda da pek çok hayranı vardır. Midenizi rahatlatmak istiyorsanız, ayak kemerinin iç kısmına, topuktan yaklaşık üçte ikisi uzaklıkta baskı uygulayın. İnce bağırsağı uyarmak için, ayak kemerinin ortasına doğru inerken, kalın bağırsağın noktası topuğun üst kısmında bulunur.

Refleksoloji ile çözülebilecek birçok sorun vardır. Evde terapi yapmak istiyorsanız, doğru noktaları bulmanıza yardımcı olacak bir refleksoloji haritası bulun ve bu nedenle sağlığınızı ve genel yaşam kalitenizi artırın.