23.4. 2021

Meditasyon

Meditasyon, zihni ve kendini tanımayı yönetme yollarından birisidir. Bize iç huzuru ve uyumu nasıl bulacağımızı öğretir, stresi ve gerginliği etkili bir şekilde azaltır. Diğer faydalarının arasında konsantrasyonu arttırmak ve günlük yaşamın ufak tefek endişelerinden uzaklaşmanızı sağlamak da vardır. Bu, birinin kendisiyle karşılaşması, kendini gerçekten tanımasıdır. Zihnimizi olumsuz etkilerden korumamıza yardımcı olur.

Meditasyon

Meditasyonun içimizde yeniden hayata getirdiği iç huzur bize eksiksiz ve bilinçli bir beden ve zihin hissi için boşluk sağlar ve böylece hayatın neredeyse tüm alanlarının kalitesini etkileyecek bir şey olan kendimize bilinçli yaklaşımımızı derinleştirir.

Bir açıdan bakıldığında, meditasyon doğada yapacağınız bir yürüyüş, eşinizle romantik bir an ya da evde yalnız başına şarap içerek geçireceğiniz bir an olabilir. İçinde bulunduğumuz anın tamamen farkında olduğumuz durumdur; şu anda düşündüklerimizle aynı doğrultuda olan ve bu deneyimden bizi uzaklaştıran başka hiçbir şey yoktur. Ancak, farklı tür ve uygulamaları da bulunmaktadır ve en popüler olanlarını aşağıdaki paragrafta okuyabilirsiniz.

Vipassana

Vipassana meditasyonu, Hindistan'da ortaya çıkan en eski meditasyon tekniklerinden biridir. Zihnin beden ile arasındaki bağlantısına odaklanır ve sizi zihinsel kirlilikten arındırır. Bu tekniği kullanarak, zihnimizdeki yasaları nasıl kullanacağımızı öğrenir, belli başlı şeylere neden tepki gösterdiğimizi ve hangi duygularımızın kabardığını öğreniriz. Kendi fikirlerimizi ve anlamlarını yönlendirmemize yardımcı olur ve bu sayede fikirlerimizi kontrol edebilir ve doğru yöne çevirebiliriz.

Uyku Meditasyonu

Bu meditasyon türü ilgi çekicidir çünkü kişiyi uykulu olma durumu ile uyku arasındaki duruma verilen ad olan "yoga uykusuna" sürükler. Bu esnada vücut tamamen rahatlamıştır fakat zihnen bilinç yerindedir. Uyku ve uyku meditasyonu arasındaki temel fark, bu teknik süresince zihnin uyanık olmasıdır.

Transandantal Meditasyon

Transandantal meditasyon, stresi geride bırakmanıza ve zihinsel ve fiziksel durumu daha da iyi bir hâle getirmenize yardımcı olur; birçok bilimsel çalışma, transandantal meditasyonun kalp sağlığını ve düşük kan basıncını iyileştirdiği ve hatta kardiyovasküler hastalıkları bile engellediğini doğrulamıştır. Sabah ve akşam olmak üzere mantra sesi eşliğinde 20 dakika boyunca uygulanır. Transandantal meditasyon, zihnimizden düşünceleri uzaklaştırmadığımız ama girip çıkmalarını izlediğimiz diğer tekniklerden ayrılır.

Yönlendirmeli Meditasyon

Bu meditasyon tekniği bir uzmanın yönlendirmesiyle gerçekleştirilir ve belirli şeylere ve duygulara ya da deneyimlere odaklanılır. Ayrıca bir konuyla ilgili olabilir ve gruplar beraberinde gerçekleştirilebilir. Yönlendirmeli meditasyon tekniği hayatımız boyunca yarattığımız engelleri kaldırmamıza yardımcı olur.