15.1. 2022

Hipnoz bilinçaltınızı değiştirebilir mi?

Hipnoz kelimesini çevreleyen birçok yanlış kanı vardır, ancak hipnoz aslında kolayca anlaşılabilen belirli bir zihin durumudur. Bunu yapabilmek için önce beyin dalgası frekanslarına aşina olmamız gerekiyor.

Hipnoz bilinçaltınızı değiştirebilir mi?

Beynimiz Hz (saniyedeki devir) ile ölçülen 5 farklı beyin dalgası frekansında (Beta, Alfa, Teta, Delta, Gama) çalışır ve bunların her biri belirli bir beyin etkinlik düzeyine ve zihin durumuna bağlıdır. Genelde, hipnoz Alfa ve Teta beyin dalgalarında gerçekleşir.

Alfa beyin dalgaları (7-14 Hz), derin gevşeme veya hayal kurma hallerinde baskındır; insanların meditasyon yaparken ulaşmaya çalıştıkları durumdur. Teta (4-7 Hz), Delta beyin dalgalarına (1-3 Hz) ulaşmadan önce, uykuya dalarken hepimizin yaşadığı bir durumdur. Düşüncelerimizi hiç kontrol edemediğimiz mutlak bir gevşeme durumudur.

Beynimiz ağırlıklı olarak Teta dalgalarında çalıştığında, bilinçaltımızla temasa geçebildiğimiz kanıtlanmıştır. Dolayısıyla Teta'da, bilinçaltımızın katmanlarında sakladığımız sınırlayıcı inançlarımızı, davranış kalıplarımızı ve gerçeklik algımızı değiştirebiliriz. Gerçek hayatımızın nasıl göründüğü ve yaratıcılığımız konusunda büyük bir rol oynarlar.

Bu sebeple hipnoz, derin bir gevşeme ya da tam bir bilinçsiz trans hali ile ilgili değildir. Aslında, hipnoz sırasında hala kararlar verip terapistin sesini ve kendi sesimizi duyabiliriz. Ancak bu durum, bilincimizin altındaki katmana ulaşmamızı ve hayatımızı istediğimiz gibi yaşamamıza engel olan şeyi değiştirmemizi sağlar.

Hipnoz sırasında, telkinlere son derece açığız ve terapistin sözleriyle kesinlikle derinden bütünleşebiliriz. Bu nedenle terapistinizi iyi tanımanız ve güvenebileceğinizi bilmeniz çok önemlidir. Hipnoz kullanılarak yapılan Hipnoterapi, iyi yapıldığında gerçekten güçlü bir iyileştirme aracı olabilir. Bu sizi cezbediyorsa ve ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, muhtemelen denemenin tam zamanıdır. Ancak hangi terapisti seçeceğinize, hangisinin sizin terapistiniz olması gerektiğine dikkat etmenizi şiddetle tavsiye ederiz.