15.4. 2022

Doğurganlık - ay döngünüzü biliyor musunuz?

Doğal Gebelik Yöntemi, Slovak doktor ve psikiyatrist Dr. Eugen Jonas tarafından öne sürülen bir yöntemdir. Bu yöntem, Ay ve Güneş'in Dünya'ya göre konumu kesin olarak baz alınarak bir kadının doğurgan günlerini tahmin etmek için kullanılır. Bulunuşundan bu yana çok etkili olduğu kanıtlanmıştır ve yüzlerce kadına yardımcı olmuştur.

Doğurganlık - ay döngünüzü biliyor musunuz?

Dr. Jonas bu yöntemi 1950'lerde geliştirdi. Astrolojiye büyük bir ilgi duyuyordu ve çocuk sahibi olmak gibi bir olayın tesadüf olmadığına ve gezegenlerin belirli anlardaki konumlarına bağlı olarak belirli kurallara ve ilkelere uyması gerektiğine kanaat getirmişti. Dr. Jonas, bu kuralları anlamanın bize doğurganlığın yüksek olduğu günleri doğru bir şekilde tahmin etmeye yarayacak bir teknik verebileceğine inanıyordu ve bu varsayım onu ilerideki çalışmalarını yapmaya sevk etti.

Yıllarca süren laboratuvar araştırmalarından sonra, Dr. Jonas şaşırtıcı bir sonuç buldu: her kadının birbirinden bağımsız iki doğurganlık döngüsü vardır. Birincisi hormonal bir döngüdür ve doğurganlık dönemi yumurtlama döneminde gerçekleşir. İkincisi ay döngüsüne bağlıdır. Doğurganlık dönemi Ay, Dünya ve Güneş, kadının doğduğu andaki açıyla aynı açıyı oluşturduğunda gerçekleşir. Bu nedenle, Ay döngüsüne bağlı olarak hamile kalma anı, Ay'ın, kadının kendi doğum anındaki ile tam olarak aynı ay evresinde olduğu bir andır.

Doğurganlığın çok yüksek olduğu bir dönemdir ve bir kadın bu yöntemi kullanmak isterse bu andan önceki 24 saat içerisinde cinsel ilişkiye girmelidir. Genel olarak, Ay döngüsüne bağlı olarak hamile kalma anı yumurtlama zamanına uymaz. Aslında, bir kadının bu anlarda yumurtlama dönemine göre daha doğurgan olduğu söylenir. Bununla birlikte, iki döngü üst üste geldiğinde, yani Ay döngüsüne bağlı olarak hamile kalma anında yumurtlama dönemi gerçekleşirse, hamile kalma şansı son derece yüksektir.

Dr. Jonas'ın yöntemleri aynı zamanda gelecekteki çocuğun cinsiyetinin tahminini de içeriyor. Gebe kalma anında, Toprak ve su burçlarının dişil, ateş ve hava burçlarının eril olduğu, Ay'ın eril veya dişil Zodyak burcunda olup olmamasına bağlıdır. Cinsiyet tahmin tekniğinin ne kadar isabetli olduğuna dair bir araştırma mevcut değildir. Bununla birlikte, Doğal Gebelik Yöntemi'nin kendisi on yıllar boyunca %98'in üzerinde doğruluk göstermiştir, dolayısıyla ay döngülerini keşfetmek birçok kadın için kesinlikle yardımcı olabilir.