1.10. 2017

Astroloji ve mizaç

Psikolojide, muhakkak bildiğiniz gibi, dört temel mizaç tanımlanır: sinirli, iyimser, sakin ve melankolik. Normal bir psikolog, bir kişiyi tanımıyorsa, genellikle çeşitli kişilik testlerine güvenir. Bir astrolog bir kişinin psikofizik özelliklerini kişisel horoskoplarına bakarak belirleyebilir. Bunu yaparken tek gerekli bilgi: kişinin tam doğum zamanı ve yeri.

Astroloji ve mizaç

Bireysel psikofiziksel analizin anahtarı, yükselen zodyak burcunun(doğum anında yükselen burç) konumudur. Ayrıca dört mizacın her birinin belirli bir elemente (dolayısıyla elementlerin her birini temsil eden zodyak burçlarının üçlüsüne) karşılık geldiğini açıkça belirlemek de mümkündür.

Sinirli mizaç aşağıdaki burçlarla temsil edilen ateş elementine karşılık gelir: Koç, Aslan ve Yay. Bu mizaç dürtüsel davranış ve aşırı tepkilerle nitelendirilir. Avantajı, bu kişinin dış etkenlere karşı dirençli olması, buna karşın dezavantajı direncin yalnızca kısa süreli olmasıdır. Bu nedenle, böyle bir kişi genellikle çabuk sinirlenen biridir.

İyimser mizaç, hava elementi ile temsil edilir ve zodyak burçları şunlardır: İkizler, Terazi ve Kova. Genel olarak, bu kişilerin yanıtları çoğu kez hızlıdır, ancak zayıf ve kısa vadelidir. Böyle bir mizacın büyük avantajı, son derece gelişmiş iletişim becerileridir. Bununla birlikte, dezavantajı hızlı değişen ruh halidir.

Sakin mizaç, su elementine karşılık gelir ve zodyak burçları şunlardır: Yengeç, Akrep ve Balık. Bu kişilerin yanıt vermeleri için güçlü bir uyarana ihtiyaçları vardır. Tepki yavaş yavaş gelir, ancak çok güçlüdür ve uzun sürmektedir. Bu mizacın faydaları farkındalık, empati ve sanatsal yetenektir. Diğer yandan, duygusal bağımlılık bir dezavantaj olabilir.

Melankolik mizaç, Toprak elementi'nden gelir. İlgili burçlar şunlardır: Boğa, Başak ve Oğlak. Bu kişilerin avantajları, pratik yaşam ve sebat duygusudur. Ancak, olumsuz yönleri hantallık ve yavaş tepkidir. Bu nedenle, bu kişilerin tepki göstermesi için güçlü ve uzun vadeli bir uyarana ihtiyaçları vardır.